Zaznacz stronę

Savoir-vivre przy stole: Zasady ułożenia sztućców

Sztućce są nieodłącznym elementem każdego stołu. To one pomagają nam w eleganckim i wygodnym spożywaniu posiłków, a także stanowią ważny element savoir-vivre’u. W dzisiejszych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak prezentujemy się podczas jedzenia, dlatego warto poznać kilka zasad dotyczących ułożenia sztućców.

1. Ustawienie talerza i widelca

Pierwszym krokiem jest odpowiednie ustawienie talerza oraz widelec do dania głównego. Talerz powinien być umieszczony centralnie przed krzesłem, około 3-4 cm od jego brzegu.

Natomiast widelec należy położyć po lewej stronie talerza – rączką skierowaną w dół i końcem znajdującym się blisko obrusa lub serwetki.

W przypadku gdy na stole będzie podawane więcej niż jedno danie główne (np. mięso oraz ryba), należy pamiętać o tym, żeby używać kolejnych widelców od zewnątrz do środka.

2. Układanie noża

Noże układamy po prawej stronie talerza – również rączkami skierowanymi w dół i końcami blisko obrusa lub serwetki. Jeśli na stole będzie podawane więcej niż jedno danie, noże ustawiamy od zewnątrz do środka.

Warto pamiętać o tym, żeby ostrze noża skierować w stronę talerza – dzięki temu unikniemy przypadkowego dotknięcia go palcem podczas zabawy sztućcami.

3. Ułożenie łyżki

Łyżkę umieszczamy po prawej stronie talerza – rączką skierowaną w górę i krawędzią znajdującą się przy brzegu stołu. W przypadku gdy będziemy potrzebować kilku rodzajów łyżek (np. do zupy oraz deseru), należy je układać od zewnątrz do środka.

4. Sztucce dla dzieci

Dzieciom warto zadbać o odpowiednie sztućce dostosowane do ich wieku i rozmiaru dłoni. Zazwyczaj są one mniejsze niż te przeznaczone dla dorosłych, a także posiadają specjalne wyprofilowanie uchwytów, które ułatwiają trzymanie ich przez najmniejszych uczestników posiłków.

Zakończenie

Pamietając o powyższych zasadach możesz być pewien/pewna, że Twoje zachowanie przy stole będzie eleganckie i zgodne ze sztuką savoir-vivre’u. Pamiętaj, że ułożenie sztućców jest ważnym elementem podczas spożywania posiłków w towarzystwie, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio wcześniej.

Warto również pamiętać o tym, aby po skończonym posiłku odłożyć użyte już sztućce na talerz – dzięki temu unikniemy zabrudzenia obrusa lub serwetki oraz zapewnimy porządek na naszym stole.

Zapoznanie się z zasadami ułożenia sztućców może wydawać się drobnostką, ale stanowi ona istotny element kultury osobistej i wpływa na ogólny obraz osoby przyjętej do stołu. Dlatego warto przestrzegać tych prostych reguł i cieszyć się elegancją podczas wspólnego jedzenia.