Zaznacz stronę

Styl toskański: Włoska sielanka we wnętrzach

Toskania, region w środkowych Włoszech, słynie z pięknych krajobrazów, bogatej historii i wyśmienitej kuchni. Jednak nie tylko te elementy przyciągają turystów do tego miejsca. Toskanię charakteryzuje również unikalny styl architektury i wystroju wnętrz – styl toskański.

Pochodzenie stylu toskańskiego

Styl toskański powstał w XV wieku jako połączenie wpływów renesansowej Florencji oraz tradycyjnej włoskiej wsi. Charakterystyczne dla tej estetyki są proste formy, naturalne materiały oraz ciepłe kolory.

Jednym z najważniejszych aspektów stylu toskańskiego jest bliskość natury. Dlatego też często można spotkać się ze stosowaniem kamienia czy drewna zarówno na elewacjach budynków jak i we wnętrzach.

Kolejnym ważnym elementem jest dbałość o detale – od rzeźbionych drzwiczek po ozdobione metalowe okucia czy ceramiczne płytki na podłogach.

Dzięki temu wszystkiemu mieszkanie urządzone w tym stylu emanuje spokojem i harmonią z otaczającym światem.

Kolory i materiały

Styl toskański jest bardzo przyjazny dla oczu dzięki wykorzystaniu ciepłych kolorów. Dominują tu odcienie ziemi, takie jak beże, brązy czy rustykalne czerwienie. W połączeniu z naturalnymi materiałami tworzą one niepowtarzalną atmosferę sielskiej włoskiej wsi.

Najważniejszym elementem wystroju wnętrza w stylu toskańskim jest oczywiście drewno – zarówno na podłogach, meblach jak i belkach sufitowych. Często stosuje się również kamienne ściany lub ich imitacje oraz ceramiczne płytki na podłodze.

Dopełnieniem całości są tkaniny – grube lniane lub bawełniane zasłony oraz miękkość tapicerowanych mebli pokrytych skórą lub welurem.

Mebelki i dodatki

W stylu toskańskim ważna jest prostota formy mebli oraz dbałość o detale. Charakterystyczne są ciężkie drewniane stoły ze zdobionymi nogami, krzesła z wiklinowym siedziskiem czy komody ozdobione rzeźbieniami.

Ciekawym akcentem mogą być też metalowe lampy wiszące wykonane np. ze starych garnków czy kloszy. Warto również postawić na ozdobne ceramiki, takie jak wazony czy talerze zdobione motywami roślinnymi.

W stylu toskańskim nie może zabraknąć też elementów związanych z winem – drewniane beczki lub stojaki na butelki będą idealnie pasować do tego wystroju.

Sielanka we własnych czterech ścianach

Dzięki połączeniu prostoty i elegancji oraz bliskości natury, styl toskański jest doskonałym wyborem dla osób ceniących spokój i harmonię w swoim domu. To także świetna opcja dla miłośników podróży, którzy chcieliby poczuć się jak we włoskiej sielance bez konieczności opuszczania swoich czterech ścian.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w mieście czy na wsi, wprowadzenie elementów charakterystycznych dla stylu toskańskiego sprawi, że nasze wnętrza nabiorą nowego życia i przywiozą nam trochę słonecznej Italii do domu.

Podsumowanie

Styl toskański jest unikalny ze względu na połączenie tradycji wiejskich Włoch z renesansowymi wpływami Florencji. Charakterystyczne kolory ziemi oraz naturalne materiały tworzą niepowtarzalną atmosferę sielskiej włoskiej wsi. Proste formy mebli i dbałość o detale sprawiają, że mieszkanie urządzone w tym stylu emanuje spokojem i harmonią z otaczającym światem.

Dzięki temu, nawet mieszkając w mieście, możemy poczuć się jak we włoskiej sielance – blisko natury i z dala od miejskiego zgiełku. Styl toskański jest idealnym wyborem dla osób ceniących prostotę oraz piękno natury we wnętrzu swojego domu.